دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

رانندگی در زمستان

نکته هایی درباره رانندگی در زمستان

رانندگی در زمستان

رانندگی در زمستان بیشتر از سایر فصل ها نیاز به دقت دارد ، در واقع می توان گفت فصل زمستان خطرناکترین فصل برای رانندگی است . در فصل زمستان عواملی چون سرما و یخبندان بر عملکرد ماشین شما تاثیر خواهند گذاشت .
در اینجا ما چند توصیه برای رانندگی ایمن و بدون مشکل در زمستان و ماه های سرد برای شما بازدید کنندگان عزیز مجله قمر داریم .

نکته اول : آماده سازی ماشین برای زمستان

1باتری ماشین : در فصل سرما ماشین برای روشن شدن نیاز به انرژی بیشتری دارد که علت آن سرد بودن قطعات داخلی خودور است همچنین باتری ها در هوای سرد مقداری از شارز خود را از دست می دهند  پس  باتری ماشین خود را چک کنید ، در باتری های اتمی نشانگری قرار داده شده است که اگر به رنگ قرمز درآمد یعنی باتری ماشین شما خراب شده است . معمولا عمر مفید باتری خودرو 5 سال است .

 2ضد یخ ماشین : بارها یخ زدن شیر آب حیاط و یا ترکیدن لوله ها در اثر یخ زدن را دیده ایم ، قدرت یخ به حدی است که می تواند فلز را هم مت . کند . در فصل سرما آب هر جایی در محیط آزاد باشد یخ می زند فراموش نکنید مقداری آب در رادیتور خودور شماست که با ضد یخ مخلوط شده است . ضد یخ ها عمری دارند سعی کنید در زمان مناسب ضد یخ را کنترل کنید . برای اینکه بفهمید ضد یخ در رادیاتور وجود دارد می توانید وقتی موتور ماشین سر است و چند ساعت خاموش مانده است در رایاتور را باز کرده و مزه ی آب داخل آن را با نوک زبان بچشید اگر شیرین بود یعنی ضد یخ دارید ! برای اینکه بفهمید ضد یخ شما خوب عمل می کند مقداری از آن را در لیوان یخته و در فریزر بگزارید اگر تا فردا صبح یخ نزد می فهمید کارش درست است . البته در مراکز تعویض ضد یخ دستگاه های ویژه ای برای تست سلامت ضد یخ وجود دارد .
3- لاستیک ماشین : وقتی با کفش هم روی یخ راه می روید ممکن است سر بخورید . برای زمستان از لاستیک های آجدار استفاده کنید آج لاستیک بهتر است حداقل 3میلی متر آج داشته باشند .
4- برف پاک کن و مایع :  محفظه ی مایع شیشه پاک کن را چک کنید اگر از آب خالص استفاده می کنید یخ خواهد بست و علوه بر ترکاندن ظرف در موقع استفاده عاجز خواهید بود . قیمیت شیشه شور در حدود 3000تومان است با تهیه شیشه شور ماشین و مخلوط کردن آن با آب محفظه ی شیشه پاک کن ماشین را همیشه پر نگه دارید .
فراموش نکنید گل و لای پخش شده از ماشین ها در جاده به شیشه ی شما می چسبند و مانع دید می شوند پس حتما سیستم برف پاک کن خودتان را چک کنید ! چک کنید !!
5- سوخت کافی : احتمال اینکه راه ها به دلیل کولاک بسته شود زیاد است و به خاطر روشن کردن بخاری و سرعت خیلی کم در رانندگی زمستان مصرف سوخت خیلی زیاد می شود .باک بنزین ماشین تان را همیشه پر نگه دارید .
6- کنترل ترمز ها فراموش نشود:  در یخبندان ترمزها مثل تابستان عمل نمی کنند پس باید حساسس تر باشیم
  اصول رانندگی در زمستان
روشن کردن ماشین
برای روشن کردن خودرو در زمستان قبل از استارت هر چند که ماشین خلاص است اما بهتر است کلاج را هم بگیرید . تمام لوازم برقی مانند چراغ های ماشین رادیو و… را خاموش کنید تا انرژی باتری ذخیره شده و برای روشن کردن ماشین استفاده شود . اگر در دفعه ی اول استارت ماشین روشن نشد 5 ثانیه صبر کنید و دوباره امتحان کنید .
اگر خیلی کم از ماشین استفاده می کنید  وپارکینک سر پوشیده ندارید بهتر است در زمستان حداقل چند دقیقه ماشین را روشن کنید تا باتری شارژ شود .
توجه داشته باشید اگر تسمه تایم ماشینان ضعیف باشد مکن است با استارت در هوای خیلی سرد پاره شود و یا  رد کند .
حرکت در جاده یخی : ترمز ناگهانی نگیرید ماشین تان سر می خورد و ماشین سر خورده نه ترمز می شناسد و نه فرمان !!!  بعی ها فکر می کنند ترمز abs  فورا ماشین را نگه می دارد این فکر اشتباه است . عملکرد ترمز abs این است که وقتی سیستم حس می کنند لاستیکی سر می خود ترمز آن را ول می کند و دوباره می گیرد این اتفاق ادامه می یابد تا ماشین بایستد .صدای قژ قژ ترمز گیری با ماشین abs  دار از همین است هر چند این گرفتن و ول کردن اتوماتیک خیلی سریع انجام می شود اما باز هم ممکن است ماشین شما چند متر دیرتر متوقف شود .
بخار شیشه ها : اگر بخار شیشه خیلی زیاد است با استفاده از سیستم تهویه مطبوع خودور بخار زدایی کنید بعد شروع به حرکت کنید .
پارک کردن :  وقتی شب ها می خواهید ماشین را در فضای بدون سقف پارک کنید برای جلوگیری از یخ بستن و تشکیل برفک روی شیشه ها که خیلی هم سخت پاک می شوند بهتر است روی شیشه ی عقب و جلو پارچه بکشید تا از تشکیل برفک جلوگیر کند.
زنجیر چرخ و غذا و لباس به همراه داشته باشید :  هر چند ممکن است خودتان استفاده نکنید اما شاید بتوانید جان در راه مانده ای را نجات دهید .
با احتیاط برانید .نظرتان چیست ؟

 

سیاوش افشار

نگاشته شده توسط سیاوش افشار جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 13 مقاله ی منتشر شده دارند
سیاوش افشار درباره خودش چنین می گوید : ساکن کردستان هستم دانشجوی کشاورزی گه گاهی در خدمتتان هستم و درباره علاقمندی هایم می نویسم شاید برای شما هم مفید باشد .

تا این لحظه به جز شما 496 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۲ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>