دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

پارتیشن بندی هارد بدون نیاز به نرم افزار

با سلام به دوستان گلم

مطلب جدید درمورد پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون استفاده از نرم افزار است . مواقعی پیش میاد که شما احتیاج دارید درایو جدیدی در کامپیوتر خود ایجاد کنید یا فضای یک درایو رو کم کنید و با استفاده از اون فضای کم شده درایوی جدید ایجاد کنید ، و اون موقع است که شما نرم افزاری برای این کار در دسترس ندارید . بهترین و سریع ترین روش برای این کار استفاده از disk management ویندوز می باشد . برای دسترسی به این برنامه ویندوز به Run ویندوز مراجه کنید و دستور Diskmgmt.msc را تایپ کرده تا به برنامه مذکور دست پیدا کنید . برای کار با آن مراحل زیر را دنبال کنید .

دوستانی که مطالب قبلی رو دنبال کرده اند میدونند برای فرآخوانی run ویندوز و تایپ دستور diskmgmt.msc چه کاری باید انجام بدهند . در ضمن برای رسیدن به disk management روش های دیگری نیز وجود دارد که من به این روش اکتفا میکنم . اول به خاطر اینکه درس طولانی نشود و زود به اصل مطلب برسیم و دوم آنکه سعی کنید با صفحه کلید کار کرده و به آن عادت کنید .

حالا با فرآخوانی دستور diskmgmt.msc تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد

disk management 1

در عکس بالا مشاهده میکنید که من برای آموزش به شما دیسک شماره 1 رو به لپ تاپ خودم وصل کردم و عملیات رو روی اون انجام میدم ، البته بهتره شما تا بدست نیاوردن مهارت کافی این کار رو روی هارد اصلی اطلاعاتتون انجام ندید چون این برنامه خلاف برنامه های دیگر مدیریت هارد مانند ( partition magic و.. ) نیاز به تایید نهایی پس از انجام کارهاتون نداره ، یعنی بعد از هر دستور مثلا حذف درایو اون کار انجام شده و غیر قابل بازگشت است . پس خیلی دقت کنید و ریسک نکنید .

همانطور که میبینید هارد دوم من با نام disk 1 با فضای 76.33 گیگابایت به صورت unallocated یعنی تخصیص داده نشده می باشد . این هارد پارتیشن بندی نشده است و در آن درایوی وجود ندارد و برای کار ما بهترین مورد حساب میشود . در ابتدا برای ایجاد درایو در هارد خود روی قسمت هاشور خورده اون راست کلیک کرده مطابق شکل زیر.

disk management 2

و گزینه New Simple volume را کلیک بکنید تا پنجره زیر باز شود .

disk management 3

در پنجره باز شده دکمه next رو برای ادامه کار فشار دهید تا به پنجره زیر برسید .

disk management 4

در قسمتی که میبینید مقدار فضای مورد نظر خودتونو برای درایو اول بر حسب مگابایت بنویسید مثلا من عدد 20000 مگابایت یعنی 19.5 گیگابایت رو وارد کردم . در مرحله بعد با فشردن دکمه next به پنجره زیر میرسیم

disk management 5

در تصویر بالا شما میتونید نام درایو خودتونو تعیین کنید . پس از انتخاب نام درایو و فشردن کلید next به مرحله بعد در تصویر زیر میرسیم .

disk management 6

در این قسمت از کار با انتخاب گزینه format this volume with the following settings  به معنی پیکربندی یا پارتیشن بندی این درایو بعد از اعمال تنظیمات کار رو ادامه میدیم . در ادامه در مقابل گزینه file system شما 2 گزینه برای انتخاب دارید . یکی fat32 و دیگری ntfs می باشد . توضیح fat ها در صورت نیاز باشد برای جلسات بعد همین کافی که شما گزینه NTFS رو انتخاب کنید و بقیه گزینه ها رو تغییر ندهید . فقط گزینه perform a quick format تیک دار باشد تا پس از تشکیل درایو خود ویندوز آن را فورمت کند . در ادامه با فشار دادن دکمه next به تصویر زیر می رسیم .

disk management 7

که پس از لعه و چک کردن قسما روبرو در صورت مورد تایید بودن دکمه Finish ر برای انجام کار فشار دهید و در تصویر زیر کار را ادامه دهید.

disk management 8

همانطور که میبینید ویندوز پس از تشکیل درایو آن را برای استفاده format میکند وبعد از format  شدن در همین قسمت تعیین شده مطابق عکس زیر سلامت درایو مشاهده میشود .

disk management 9

همانطور که میبینید کلمه Healthy نشان دهنده سلامت درایو فوق می باشد قسمت آزاد ( پارتیشن بندی نشده  ) هارد خود رو به روش توضیح داده شده به یک درایو تبدیل کنید تا مراحل بعدی رو براتون توضیح بدم .

disk management 10

شما با استفاده از گزینه نشان داده شده یعنی Change Drive Letter and Paths میتونید نام درایو خود رو عوض کنید مثلا اگر نام درایو تعیین شده N میباشد اون رو به M تغییر دهید . البته نام جدید باید آزاد باشد و به درایو دیگری اختصاص داده نشده باشد تا شما بتونید اون نام رو انتخاب کنید .. حالا برای یادگیری بیشتر شما من روی این گزینه کلیک میکنم تا پنجره اون باز بشه و از اونجا به طور تصویری براتون توضیح بدم . به عکس بعدی دقت کنید .

disk management 11

همانطور که میبینید نام درایو من هم اکنون M می باشد و میخوام اونو به N تغییر بدم برای این کار کافی که روی گزینه Change در پنجره بالا کلیک کنید تا پنجره بعدی مطابق عکس بعد باز شود .

disk management 12

در قسمت نشان داده شده شما نام درایوهای آزاد یا اختصاص داده نشده رو می بینید که میتونید نام یکی از اونها رو برای درایو خودتون انتخاب کنید . بعد از انتخاب نام درایو دکمه OK را فشار دهید تا نام درایو عوض شود حال انکه اگر پیغامی مشابه عکس زیر دیدید چه کنید .

disk management 13

پیغام فوق مبنی بر این که بعنی ( از برنامه ها مربوط میشن به درایو جاری و صحیح نیست . ایا مایل به ادامه کار هستید ؟ ) می باشد و شما پس از تایید این پیغام با فشار دکمه Yes نام درایو جاری عوض خواهد شد .

در تصویر زیر همانطور که مشاده میکنید با راست کلیک روی هر درایوی از منویی که باز میشود گزینه ای به نام Delete Volume وجود دارد که با این گزینه میتونید درایو جاری رو حذف کنید برای ادامه کار به عکس زیر دقت کنید .

 

disk management 18

با انتخاب گزینه Delete و تایید در پنجره بعد درایو جاری با تمامی اطلاعاتش حذف میشود . در انجام این کار بسیار دقت کنید . ( هیچ وقت توصیه نمیشود )

حالا  اگر حجم درایوی از درایوهای شما زیاد می باشد و فضای خالی زیادی دارد که مورد نیاز نیست و شما قصد دارید اون فضا رو آزاد کنید و به عنوان درایوی جدید استفاده کنید باید طبق تصویر زیر پیش برید .

disk management 14

حالا با استفاده از دستور Shrink به معنای منقبض کردن میتونید فضای آزاد اون رو جدا کرده و به عنوان درایوی جدید معرفی کنید .

disk management 15

در پنجره بعدی که در تصویر بالا نشان داده شده ، در قسمت شماره 1 شما کل فضای درایو رو مشاهده میکنید . در قسمت شماره 2 مقدار فضایی که شما میتونید برای Shrink (آزاد کردن برای درایو جدید)  استفاده کنید نشان داده شده است . در قسمت شماره 3 حجمی از درایو که شما وارد میکنید تا اون فضا از درایو ساخته شده جدا شود که بتونید به عنوان درایو جدید از اون استفاده کنید می باشد در این قسمت من عدد 20000 مگابایت معادل 19.53 گیگ رو وارد کردم تا مقدار 19 گیگابایت رو آزاد کنم در قسمت شماره 4 فضای درایو جاری رو بعد از عملیات shrink نشان میدهد .با فشردن دکمه Shrink عملیات تقسیم یا آزادسازی صورت میگیرد که میتونید نتیجه کار رو در عکس زیر ببینید .

disk management 16

حالا قسمت آزاد شده رو همانطور که در ابتدای همین درس شرح دادم به درایوی اختصاص بدید تا آخر بخش از این درس رو در عکس زیر براتون توضیح بدم .

disk management 17

در این بخش از درس مطابق عکس بالا اگر شما بیش از یک هارد درایو به کامپیوتر خود متصل دارید میتونید با راست کلیک روی نام اون هارد درایو و انتخاب گزینه Offline میتونید اون هارد رو از دید مخفی کنید که دیگه در My Computer یا هرجای دیگه از هاردتون نشان داده نشود . تا زمانی که دوباره همین مرحله رو طی کرده و به جای گزینه Offline گزینه Online را انتخاب کنید تا هارد مذکور دوباره قابل مشاهده باشد.

 

احمد

نگاشته شده توسط احمد جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 6 مقاله ی منتشر شده دارند
احمد درباره خودش چنین می گوید : تدریس کامپیوتر برای فنی حرفه ای و آموزشگاه های خصوصی - برنامه نویسی وی بی و سی شارپ - انجام کار شبکه ( راه اندازی گیم نت ، کافی نت ، مرکز کامپیوتر ، ISP ، Server و ... ) تعمیر سخت افزار PC

تا این لحظه به جز شما 9,244 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۲۸ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>