دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

دستور Msconfig در Run ویندوز

در این بخش به توضیح برنامه پیکربندی ویندوز می پردازم که با استفاده از دستور Msconfig در قسمت Run ویندوز فرآخوانی می شود .

لازم به ذکر است این بخش از آموزش بسیار حساس بوده که فقط نیاز به تمرین و مبادرت فرآوان برای یادگیری دارد که در صورت هرگونه تغییرات اشتباه ویندوز یا بالا نیامده یا به درستی کار نخواهد کرد ، پس خواهشمندم درصورت داشتن تجربه از قبل اقدام به فعالیت در این زمینه نمائید .     متشکر

با تایپ دستور msconfig برنامه ای به نام  System configuration اجرا می شود که به ترتیب به توضیح آن می پردازیم .

بخش اصلی : General

general

Noraml startup : ( راه اندازی عادی ) این گزینه گزینه ایست که به طور معمول در آن قرار دارید و تمام تنظیماتی که در طول دوره کاری با ویندوز انجام میدهید در این حال ذخیره شده و با این گزینه راه اندازی می شود .

Diagnostic startup : ( راه انداز تشخیصی ) راه انداز اساسی فقط با استفاده از درایور که در این حالت در صورت بروز مشکل می تواند از فایل های اساسی ویندوز کمک بگیرد .

Selective startup : ) راه اندازی انتخابی ) راه اندازی ویندوز با فایل های اساسی و درایور ها و انتخاب هایی که شما می کنید .

          Load system services : فرآخوانی سرویس های نصب شده برای راه اندازی سیستم

          Load startup item : فرآخوانی ویندوز همراه آیتم هایی که تنظیم شده برای اجرا شدن به طور اتوماتیک .

          Use original boot configuration : استفاده از تنظیمات اصلی برای راه اندازی

بخش بوت : Boot

boot

در کادر بالای صفحه همانطور که میبینید نام تعداد سیستم عامل هایی که بر روی کامپیوتر شما نصب است مشخص شده است و باز همانطور که میبینید در سیستم من فقط یک سیستم عامل نصب است ولی اگر در کامپیوتر شما بیش از یک سیستم عامل وجود داشته باشد شما با انتخاب آن سیستم و زدن کلید Set as default می توانید آن سیستم عامل را به عنوان سیستم عامل پیش فرض خود انتخاب کنید این بدین معناست که هنگام روشن شدن کامپیوترتان احتیاج نیست در صفحه انتخاب سیستم عامل به سراغ صفحه کلید خود بروید و گزینه مورد نظرتان را برگزینید کافی است بعد از مدت زمانی که در قسمت Timeout  بر حسب ثانیه تنظیم کرده اید صبر کنید تا گزینه انتخاب شده راه اندازی شود .

گزینه تنظیمات بوت : Boot option

Minimal : ( کمترین شرایط راه اندازی )

در هنگام راه اندازی ، رابط گرافیکی کاربر ویندوز ( ویندوز اکسپلورر ) را در حالت امن ، در حال اجرا خدمات سیستم بارگذاری میکند و شبکه را کار می اندازد .

Alternate s . : ( پوسته جایگزین )

در هنگام راه اندازی ، ویندوز را در حالت امن در حال اجرا خدمات سیستم بارگذاری میکند البته شبکه و رابط گرافیکی کاربر غیر فعال می شوند .

Active Directory repair : ( تعمیر اکتیو دایرکتوری )

در هنگام راه اندازی ، رابط گرافیکی کاربر ویندوز در حالت امن در حال اجرای خدمات سیستم و بازسازی اکتیو دایرکتوری بارگذاری میشود .

Network : ( شبکه )

در هنگام راه اندازی ، رابط گرافیکی کاربر ویندوز در حالت امن در حال اجرای خدمات سیستم خواهد بود و شبکه فعال است .

No GUI Boot : ( بدون رابط گرافیکی کاربر ویندوز )

در این حالت ویندوز بارگذاری شده ، البته بدون رابط گرافیکی کاربر ویندوز و صفحه خوش آمد ویندوز نمایش داده نمی شود .

Boot log : ( گزارش کار بوت )

ذخیره کردن تمام اطلاعات فایل هایی که در استارت آپ در حال لود شدن می باشند در یک فایل در پوشه ویندوز در فایلی به نام Ntbtlog.txt که با توجه به درس اول می توان به آن دسترسی پیدا کرد .

Base video : ( حالت ابتدایی گرافیک )

در این حالت از راه اندازی ویندوز در حالت VGA  یعنی کمترین حالت گرافیکی که فقط از مکمل نرم افزاری استفاده شده است ، استفاده می کند ( برای راه اندازی ) به این حالت حالت 8 بیت نیز میگویند که نیاز به بحث و توضیح فرآوان دارد که در این قسمت فرصت برای توضیح این گزینه نیست .

OS Boot information : ( نمایش اطلاعات بوت سیستم عامل )

در این حالت از بارگذاری نام تمامی درایور های راه اندازی مکملی سخت افزارهای سیستم شما در ابتدای بوت شدن ویندوز ذکر میگردد .

Make all boot settings permanent : ( ساخت همه تظیمات بوت به طور دائمی )

پس از انتخاب این گزینه تمامی تنظیمات شما به طور دائمی می شود و دیگر از حالت Normal در بخش General دیگر قادر نخواهید بود این تنظیمات را کنسل کرده و به حالت تنظیمات معمول برگردانید.

گزینه Advanced Option به دلایلی احتیاج به توضیح برای شما ندارد پس خواهشا به قسمت های توضیح نداده سرک نکشید که خطاهای شما حتی جزئی در سیستم عاملتان برای شما قابل برگشت نخواهد بود .

بخش سرویس ها : Services

Services

در این بخش تمامی سرویس هایی که مربوط به همیشه در حال اجرا بودن است نمایش داده شده که میتوان آنها فعال یا غیر فعال کرد . ( در این بخش مواردی وجود دارد که اگر استقبال خوانندگان مورد توجه بود توضیح خواهم داد )

راه انداز : Startup

startup

این بخش مورد توجه آقا حسن که سوالی داشتن باشه که جوابشون اینجاست

در ویندوز هنگام راه اندازی ، برنامه هایی همراه آن به طور تنظیم شده به طور اتوماتیک اجرا می شوند این بخش را startup گویند نام هایی که در این بخش می بینید که کنار آنها تیک خورده نام فایل ها یا برنامه هایی است که اجرا می شوند که شما با برداشتن تیک آنها می توانید آنها را غیر فعال نمائید . دقت فرمائید اکثر ویروس ها با فعال شدن در کامپیوتر به این بخش اضافه می شوند تا همراه ویندوز load شده و در کامپیوتر آماده تکثیر باشند . خلاصه این بخش خیلی حرف برای گفتن داره که میتونید خودتون امتحان کنید .

ابزارها : Tools

tools

در این بخش از برنامه پیکربندی سیستم نام برنامه هایی از ویندوز را همراه آدرس محل آن را میبینید که با استفاده از دکمه Launch به معنای آغاز کردن میتوانید آنها را فرآخوانی کنید و مطمئن شوید از آدرس درست اجرا میشوند یا جای آنها دستکاری شده است .

باز هم با پیشنهادات شما مطالب را تعیین می کنم ، درصورتی که از نحوه توضیحات راضی نیستید بیان کنید به روش دیگر توضیح دهم .

احمد

نگاشته شده توسط احمد جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 6 مقاله ی منتشر شده دارند
احمد درباره خودش چنین می گوید : تدریس کامپیوتر برای فنی حرفه ای و آموزشگاه های خصوصی - برنامه نویسی وی بی و سی شارپ - انجام کار شبکه ( راه اندازی گیم نت ، کافی نت ، مرکز کامپیوتر ، ISP ، Server و ... ) تعمیر سخت افزار PC

تا این لحظه به جز شما 5,536 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۲۲ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>