دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

دستورات Run ویندوز

سلام به قمری های عزیز

برای شروع کار به دلیل این که سطح فنی مخاطبین را محک بزنم و سطح نوشته های خود را با سطح توقع ایشان تنظیم کنم  دستورات میانبر برای ویندوز نوشتم برای کسانی که علاقه خاصی به صفحه کلید دارند و دوست دارند در ویندوز بیشتر از صفحه کلید استفاده کنند .

در سیستم عامل ویندوز دستوراتی وجود دارد که یا به طور مستقیم قابل فراخوانی نیستند یا مسیر طولانی را باید طی کرد تا به آنها رسید که من این مسیر را کوتاه کرده و روش آن را برایتان توضیح می دهم.

با استفاده از کلید ویندوز در صفحه کلید و کلید R به Run ویندوز می رویم تا تایپ دستورات را شروع کنیم .

keyboard

با فشردن کلید های نامبرده پنجره زیر که به آن Run گویند فراخوانی میشود که آماده نوشتن دستورات ماست

tmp

1- می بینید با دستور %temp%  یا %tmp% شروع کردم این دستور پوشه templory  حساب کاربری جاری در ویندوز رو فراخوانی میکند البته پوشه temp دیگری نیز در ویندوز داریم که داخل خود پوشه ویندوز نصب شده می باشد و با دستور %windir% پوشه ای که ویندوز در آن نصب شده است را باز میکند .  بعد از نوشتن دستور windir  با تایپ یک اسلش و کلمه temp به شکل temp\  میتونید پوشه temp داخل ویندوز رو باز کنید .

( در مورد پوشه temp که چیست و چرا به دنبال آن میگردیم : تمام برنامه های فشرده شده برای اینکه از حالت فشرده خارج شوند و اجرا شوند در پوشه مذکور از حالت zip خارج میشوند و بعد طبق دستور مثلا فایل setup آن اجرا میشود که بعد از نصب شدن آن برنامه این فایل ها دیگر بدرد بخور نبوده و نیازی به آن نداریم ، این فایل ها بعد از مدتی زیاد شده و حجم زیادی از کامپیوتر را اشغال میکند و باید دیگر از شر آنها راحت شد می توانید چند وقت یکبار به 2 مسیر ذکر شده بروید و آنها را پاک کنید ) – البته از دستور Disk CleanUp هم میتوان این قسمت را پاک کرد که به دلایلی به آن اشاره نمیکنم که اگر برایتان جای سوال داشت بپرسید تا توضیح دهم چرا این راه نگفتم .

2- اگر در کامپیوتر خود در 2 درایو مختلف ویندوز دارید و نمیدانید ویندوزی که اکنون در آن هستید کدام یک از این ویندوز هاست به راحتی با تایپ  \ در run ویندوز درایوی که ویندوز آن load شده و در آن هستید باز می شود .

3-اگر در ویندوز دنبال ماشین حساب میگردید برای تسریع جستجو و فرآخوانی آن کافی است در Run ویندوز دستور Calc را که مخفف کلمه Calculator که به معنای ماشین حساب است تایپ کرده و با تائید ماشین حساب ویندوز را اجرا نمائید .

4-برای با کردن برنامه نقاشی ویندوز دستور mspaint را در  Run تایپ کرده و تائید کنید تا آن باز شود .

5-برای باز کردن نرم افزار صفحه کلید از ویندوز حروف OSK که مخفف On Screen Keyboard به معنای صفحه کلید روی صفحه می باشد تایپ کرده و تائید نمائید تا بتوان در مواقع ضروری از آن استفاده کرد .

در این بخش 112 دستور وجود دارد که بسیاری از آن دستورات تخصصی میباشدو نیاز به توضیح فراوان دارد . اگر به توضیح این دستورات علاقمند هستید و یا هر چیز دیگر یا سوال دیگر بفرمائید تا برایتان توضیح آن را خدمتتان ارائه کنم .

( نظرات شما سطح کیفی متون را تعیین می کند پس در نظرات دقت فرمائید . )

احمد

نگاشته شده توسط احمد جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 6 مقاله ی منتشر شده دارند
احمد درباره خودش چنین می گوید : تدریس کامپیوتر برای فنی حرفه ای و آموزشگاه های خصوصی - برنامه نویسی وی بی و سی شارپ - انجام کار شبکه ( راه اندازی گیم نت ، کافی نت ، مرکز کامپیوتر ، ISP ، Server و ... ) تعمیر سخت افزار PC

تا این لحظه به جز شما 2,049 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۸ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>