دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

پروژه۹-الگوی کت مجلسی دخترانه

دوستان عزیزم سلام.

این آخرین آموزش الگوی سفارشی لباس در سال ۹۳ هستش و بقیه آموزش ها انشاءالله در سال ۹۴ به ترتیب ارائه خواهند شد.

این آموزش به خواسته ی زینب عزیز، که قولش را داده بودم، آماده شده…

۰۹۸۵۸۲۱۲۲۹۶۱۵۰۱۶۲۳۲۷

خب برای رسم این مدل کت چند نکته را اول بگم. این کت دکمه خور نیست. و لبه های کت تا وسط جلو به همدیگه میرسن اما روی هم نمیان. و شاید قشنگی این مدل هم به همین ویژگی باشه که با یک تاپ ساده باید پوشیدش.

یقه کت انگلیسی هست. و دو تا برش روی کت وجود داره. یکی افقی روی کمر و یکی هم برش عصایی که از حلقه آستین شروع میشه.

یک جیب نما هم داره که توی تصویر می بینید.

نکته ی آخرش هم چین روی سرشانه کت هستش. که از جلو تا پشت روی لبه ی حلقه آستین بالاتنه دوخته شده و لبه ی چین ها اومدن روی کاپ آستین.

شما اول به این پست مراجعه کنید و طبق آموزشی که ارائه شده اندازه‌هایتان را دقیق بگیرید. بعد به این پست مراجعه کنید و الگوی اولیه ی جلو و پشت لباس تان را بکشید.

الگوسازی این مدل:

آموزش خیاطی الگوی کت مجلسی دخترانه

بعد از رسم الگوی بالاتنه ی جلو و پشت، باید بگم که الگوی پشت به همون حالت اولیه و بدون تغییر روی پارچه دولای بسته برش میخوره. اما الگوی جلو: تغییراتی که در تصویر بالا قابل مشاهده است را روی الگو اجرا می کنیم:

اول برای بلندی قد کت همون طور که در تصویر می بینید. دو خط سبز رنگی که سمت چپ الگو هستند و با دو خط کوتاه قرمز رنگ علامت زده شده اند، با هم مساوی هستند.

یعنی فاصله ی زیر بغل کت تا خط کمر هر چقدر بود، به همان اندازه از خط کمر پایین بیایید و این محل را به عنوان قد کت در نظر بگیرید.

سپس از خط وسط جلوی الگو ، ۴ سانتی متر داخل رفته، و ۵ سانت پایین بیایید که روی تصویر نقطه ی C نامگذاری شده . نقطه ی C را به نقطه ی A وصل کنید.

از خط سینه در وسط جلوی الگو، ۳ الی ۵ سانت پایین بیایید و یک خط صاف از اینجا به نقطه C وصل کنید.

حالا با خط کش فاصله ی A تا B  را اندازه بگیرید، به همان اندازه از نقطه ی C  بالا برید و نقطه ی D را علامت بزنید. یعنی خط A-C موازی هست با خط B-D .  خط B-D همان خط افقی است که روی کمر کت برش می خورد.

حالا از نوک سرشانه ۱۰ سانتی متر پایین آمده و بصورت هلال به انتهای ساسون سرشانه وصل کنید. سپس خط B-D را نصف کرده و از وسط این خط ، خطی صاف رسم کنید به انتهای ساسون سرشانه.

حالا تکه های الگو را باید برش بزنید و از هم جدا کنید. که در زیر قابل مشاهده است:

آموزش  الگوی کت مجلسی دخترانه

ساسون  سرشانه را هم وسطش را قیچی کنید و دو لبه ی خط ساسون سرشانه را به هم چسبانید.

این هم تکه های جدا شده:

آموزش خیاطی الگوی کت مجلسی دخترانه (۱)

تکه پایینی و تکه ی سمت چپی هر کدام جداگانه روی دولای باز پارچه برش می خوردند. (پارچه را طوری دولا تا بزنید که روی پارچه به روی پارچه باشد)

و اما تکه ی سمت راستی، را مثل تصویر بالا طراحی کنید. یعنی از کنار گردن یک سانت داخل رفته و یک خط صاف از آنجا به محل بازی یقه رسم کنید. این خط همان خط تای یقه روی لباس است.

حالا هلال یقه را به سه قسمت تقسیم کرده و از یک سوم بالایی مستقیم خط بکشید تا گوشه ی نوک تیز سمت چپ الگو (خط حلقه آستین) سپس از این نقطه هم مستقیم وصل کنید به نقطه ی بازی یقه (خط قرمز) حالا گوشه ی یقه را هلال طراحی کنید.

آموزش خیاطی الگوی کت مجلسی دخترانه (۳)

فلش داخل تصویر یعنی پهنای یقه را تقسیم بر سه کنید. از یک سوم بالایی بصورت هلال وصل کنید به نوک سرشانه.

آنجایی از تصویر که داخلش را قرمز کرده ام را روی یک کاغذ دیگر رولت کنید. ( یعنی دقیقا همان محل قرمز را روی یک کاغذ دیگر کپی کنید)

سپس خط تای یقه را به پشت تا بزنید و با رولت خیاطی و یا نوک سوزن ، طرح یقه را رولت کنید:

آموزش خیاطی الگوی کت مجلسی دخترانه (۲)
در تصویر بالا می بینید که بعد از باز کردن خط تا، یقه به سمت دیگر تصویر رولت شده است. که با خط قرمز مشخص شده.

اگر روی تصویر کلیک کنید و آن را سایز اصلی ببینید، دو تا دور الگو را با اعداد ۱ تا ۸ علامت زده ام. دور الگو را قیچی کنید. این الگو روی دولای باز برش میخوره.

حالا تکه ی قرمز رنگ را که روی کاغذی دیگر کپی کردید، به محل سرشانه الگوی پشت لباس بچسبانید. (سرشانه ی تکه ی قرمز به سرشانه ی بالاتنه ی پشت)

یقه را مثل تصویر روی بالاتنه ی پشت امتداد داده و طراحی کنید. سپس کل یقه را (آنچه روی الگوی پشت هست و نیز تکه ی قرمز را) روی کاغذی دیگر کپی کنید. که در سمت راست مشاهده میشود.

جایی که فلش قرمز زدم، روی دولای بسته برش می خورده. باید دو تا از این الگو روی دولای بسته برش بزنید. لایی بزنید و قسمت هلال بالای آن را چرخ کنید و قسمت یقه را به کت وصل کنید.

حالا با توجه به تصویر زیر تکه های لباس را به هم بدوزید.

آموزش  الگوی کت مجلسی دخترانه

الگوی آستین هم در  این پست   آموزش داده شده است.

سجاف جلوی کت را هم روی تصویر زیر نشون دادم:

الگوی کت مجلسی

برای چین روی سرشانه ها هم مسیر خط زرد را در تصویر زیر مجموعا اندازه بگیرید، و مستطیلی به طول دو برابر خطوط زرد و عرض ۱۰ سانتی متر برش بزنید.

از عرض آن را دو لا تا بزنید. که عرضش نصف شود. لبه ی دولای بسته به سمت بیرون لباس قرار میگیرد و  لبه ی دولای باز را چین بدهید روی همان محل خطوط زرد در تصویر بدوزید.

نکته: زمان دوخت این چین روی سرشانه دقیقا بعد از چرخ کاری سرشانه ها است.

کت مجلسی

زینب جان اینم کت شما. امیدوارم راحت و بی مشکل بدوزیش. بازم اگر سوالی بود در خدمتم.

 

پروانه

نگاشته شده توسط پروانه جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 258 مقاله ی منتشر شده دارند
پروانه درباره خودش چنین می گوید : میخواهم سبک باشم... سبک شوم... آنقدر که با ملایم‌ترین نسیم به پرواز درآیم...

تا این لحظه به جز شما 12,023 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۱۱ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>