دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

پروژه۸- الگوی لباس مجلسی

دوستان عزیزم در مجله اینترنتی قمر و علاقه مندان به هنر خیاطی، سلام.

دوست عزیزی به نام sareh درخواست آموزش یک مدل لباس مجلسی را دادند که تصویر آن را در زیر می‌بینید:

البته تصویر خیلی روشن نیست. برای همین من مجبور شدم روشنش کنم و میبینید که در تصویر زیر اصل مدل به چه صورتی هست:

مدل لباس مجلسی زنانه

sareh جان، شما اول به این پست مراجعه کنید و طبق آموزشی که ارائه شده اندازه‌هایتان را دقیق بگیرید. بعد به این پست مراجعه کنید و الگوی اولیه ی جلو و پشت لباس تان را بکشید.

بعد از رسم الگو های جلو و پشت لباس‌تان . اندازه قد پیراهن را روی الگو علامت بزنیدو قد الگو را به اندازه ی قد لباس کنید.

نکته: برای مرحله بعدی دو راه وجود دارد: یکی اینکه الگوی جلوی لباس را روی روزنامه یا کاغذ الگو بگذارید و دوباره یکی مثل همان را برش بزنید برای ادامه کار. یا اینکه از ابتدای الگو سازی؛ لبه ی جلویی الگو (خط صاف جلوی لباس) را روی دولای بسته ی کاغذ الگو یا روزنامه قرار بدهید.

علت این کار اینست که میخواهیم بعد از رسم الگوی جلو، آنرا مثل تصویر زیر داشته باشیم. یعنی یک نمای تمام از جلوی لباس.

در این جا ابتدا باید ساسون سرشانه را ببندید. برای اینکار اول ساسون روی کمر را (منظور تو ساسون در زیر س.ینه ها است) از پایین الگو قیچی بزنید تا نوک ساسون (یعنی تا نوک س.ینه) . بعد ساسون سرشانه را قیچی کنید (داخلش را خالی کنید)  دو لبه ی ساسون سرشانه را به یکدیگر با چسب متصل کنید. که در تصویر زیر خط آبی رنگ در دو طرف تصویر نشان میدهد که ساسون بسته شد. سپس دو فلش قرمز را روی سرشانه جلو علامت بزنید. طول فلش های قرمز به اندازه ی طول دلخواه شما برای سرشانه لباس‌تان است. که برای این مدل، ار سرشانه شما ۱۴ سانت باشد، اندازه سرشانه ی این لباس را ۶ سانت در نظر بگیرید ( یک سانت کم تر از نصف سرشانه خودتان)

برای آنکه شلوغی تصویر زیر از بین برود، قسمت های اضافی را تصویر بعدی حذف کردم. ببینید.

آموزش الگو و دوخت لباس مچلسی

آموزش الگو و دوخت لباس مچلسی ۱

حالا به ضربدر آبی رنگ دقت کنید. این ضربدر در محلی فرضی رسم شده است. باید با توجه به مدلی که میخواهید الگوی آن را رسم کنید، این ضربدر را علامت بزنید. در اصل مدل می بینید که یقه در سمت چپ لباس و حدودا در محل ضربدر آبی رنگ چین خورده است. بعد از رسم ضربدر آبی رنگ، آن را از دو طرف به شرسانه های لباس وصل کنید. در تصویر بعدی میبینید که باز هم خطوط اضافی را حدف کردم. حالا از محل ضربدر آبی ۷ سانت بالا بروید. و از محل جدید، خط آبی رنگ را به نوک سرشانه وصل کنید.

برای مشاهده تمامی تصاویر در سایز بزرگ تر روی آنها کلیک کنید.

حالا در محل طول فلش سبز روشن ، خطوطی را بطور مستقیم به سمت سرشانه (سمت چپ تصویر) رسم نمایید( که با خطوط سبز پر رنگ نشان داده شده است )

این خطوط محل اوازمان هستند. که ابتدااز سمت راست تصویر باید خطوط را جدا جدا برش بزنید تا انتهایشان ، اما انتهای الگو قطع نشود. این خطوط را به اندازه ۲ سانتی متر جداگانه برای هر خط اوازمان بدهید.

   آموزش الگو و دوخت لباس مچلسی ۲

قبل از برش و اوازمان، از قسمت یقه ی الگوی لباس روی یک تکه روزنامه کپی بگیرید.

حالا برای سمت راست تصویر یعنی قسمت دیگر یقه نیز، همین کار را انچام بدهید. طول فلش سبز روشن ۷ سانتی متر است.

آموزش الگو و دوخت لباس مچلسی ۳

شما گفتید که میخواهید این قسمت یقه با پارچه دیگری باشد. برای اینکار ابتدا یک بار از الگوی زیر را که در مراحل قبل طراحی کردید، روی پارچه اصلی برای جلوی لباس برش بزنید:

نکته: باید تصویر زیر را مثل تصویر بالا در قسمت کمر طراحی کنید:

یعنی روی خط کمر و دو خط بال و دو خط پایین خط کمر از پهلو تا وسط الگو رسم کنید. و از سمت راست برش بزنید و ۳ سانت اوازمان بدهید و در وسط به ۰ برسند. اوازمان ها.

دقت کنید که خط قرمز رنگ یقه ی الگو است و قسمت بالای آن دور ریز می باشد.

بعد از برش روی پارچه،اوزمان ها را ببندیید و کوک بزنید.

آموزش الگو و دوخت لباس مچلسی ۱

سپس قسمت های اوازمان داده شده ی سمت راست و چپ الگو را در یقه لباس جداگانه روی پارچه دلخواه تان برش بزنید، اوازمان ها را ببندید و کوک بزنید.

حالا پارچه های اوازمان داده شده ی یقه تزئینی را روی تکه ی جلوی لباس که برش زده اید، قراردهید، لبه یقه ها را به هم وصل کنید و از قسمت سرشانه و حلقه آستین نیز به یکدیگر متصل کنید.

البته اگر بخواهید به این روش لباس را بدوزید، یعنی قسمت یقه از پارچه دیگری باشد، مطمئنا موقع دوخت کمی کار برایتان مشکل خواهد بود. باید کمی حوصله به خرج بدهید و تمامی اوازمان ها را مرتب ببندید و کوک بزنید و قسمت های گفته شده با حوصله و صحیح و تمیز به یکدیگر وصل نمایید.

نکته پایانی اینکه: الگوی پشت لباس بدون تغییرات و ساده خواهد بود. فقط سرشانه ها را مثل ابتدای کار به اندازه سرشانه جلوی لباس علامت بزنید و اضافی را قیچی کنید.

لباس در پایین و قسمت دامن بصورت خمره ای است، که باید در لبه ی پایین الگوی جلو و پشت لباس‌تان از هر طرف ۲ سانت داخل شوید و به خط باسن لباس وصل کنید و اضافی را از پهلو ها قیچی بزنید.

اگر سوالی بود بپرسید پاسخ میدهم.

پروانه

نگاشته شده توسط پروانه جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 258 مقاله ی منتشر شده دارند
پروانه درباره خودش چنین می گوید : میخواهم سبک باشم... سبک شوم... آنقدر که با ملایم‌ترین نسیم به پرواز درآیم...

تا این لحظه به جز شما 10,117 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۶ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>