دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

پروژه۴ – آموزش دوخت دامن مجلسی

سلام به علاقه مندان به هنر خیاطی و دوستان خوب مجله اینترنتی قمر.

 آموزش خیاطی

در جلسه چهارم از سری آموزش های دوخت ژورنال ، یک آموزش مد نظرمون هست که برای نمونه این نوع شکل دادن به پارچه را روی یک مدل دامن مجلسی با هم پیاده میکنیم. یعنی آموزش ما یک مدل دامن مجلسی است که نوعی طرح دادن به پارچه را در بخشی از آن به شما آموزش خواهیم داد.

آموزش دوخت دامن

اما شما با یادگیری صحیح این آموزش ، می توانید این شکل دهی به پارچه رو روی مدل های دیگه ، مثلا کمر مانتو، قسمتی از لباس مجلسی، آستین کت مجلسی و… عملی کنید.

برای رسم الگوی این مدل دامن مجلسی اول نیاز به الگوی اساس دامن تنگ یا همون دامن ساده نیاز داریم.

یک مستطیل به طول قد دامن و عرض یک چهارم دور باسن رسم کنید:

الگوی دامن تنگ ساده

سپس در روی خط عرضی الگو، یک چهارم دور کمر + ۱.۵ را علامت بزنید. و روی خط طولی دامن هم قد باسن را علامت زده و به هم وصل کنید.

قد باسن: منظور بلندی باسن است. یعنی طول از قد کمر تا روی برجسته ترین قسمت باسن که معمولا ۱۸ الی ۲۰ سانت برای سایزهای نرمال می باشد.

الگوی دامن تنگ ساده۱

حالا محل ساسون رو مشخص میکنیم، یعنی فاصله ی یک چهارم دور کمر + ۱.۵ را نصف کرده و ۹ سانت پایین می آییم و ساسون را رسم میکنیم. از دو طرف ساسون چه مقداری به کنارها می رویم؟ ۱.۵ را نصف کرده و نصفی به راست و نصفی به چپ.

الگوی ما اون قسمت زرد رنگ خواهد بود و قسمت ساسون و مثلث گوشه ی الگو دور ریز هستند.

حالا میخواهیم یک بخشی از قسمت پایین دامن رو مثل تصویری که در ابتدای مطلب مشاهده کردید مدل دار کنیم. اول باید مشخص کنید میخواهید دقیقا کجای دامن به این مدل در بیاید؟ یعنی قد دلخواه تون رو از جلوی دامن اندازه بگیرید و محل مناسب رو انتخاب کنید. می تونید از نصف پایین دامن تا لبه ی پایین یا از نصف قد الگو تا نرسیده به پایین دامن… هر قداری که مدنظرتون هست رو برای این مدل دادن در نظر بگیرید. من قسمت مستطیل قرمز رنگ رو در نظر گرفتم:

الگوی دامن تنگ ساده۲

خطوط افقی که روی قسمت قرمز رنگ رسم شده، خطوطی هستند که باز شما باید تعیین کنید چند تا باشن و چه فاصله ای با هم داشته باشن. فراموش نکنید که فاصله ها باید با هم یکسان باشن.

من چهار خط رو در نظر گرفتم. شما هر تعداد که دوست دارید در نظر بگیرید. فاصله ی خطوط باید طوری باشه که وقتی داری این مدل مورد نظر رو روی پارچه پیاده میکنیم متناسب باشه.

یعنی چی؟ یعنی اگر میخواهید بلندی هر یک از اضافاتی از پارچه رو که در تصویر زیر هم قابل مشاهده است ۲ سانت در نظر بگیرید، پس باید فاصله ی خطوط هم ۲ سانت باشن.

آموزش دوخت دامن (۲)

خب حالا که من قسمت قرمز رنگ رو مشخص کردم و تعداد خطوط من هم شد ۴ تا. یک توضیح باقی میمونه و اون هم اینکه باید بین خطوط رو برش بزنید و بین هر خط به اندازه بلندی اضافات پارچه که قراره به شکل تصویر بالا روی پارچه دوخت بخوره، اوازمان بدید.

یعنی اگر فاصله ی خطوط ۲ هست و بلندی هم ۲ سانت، شما چقدر باید اوازمان بدهید؟ ۴ سانت. چرا ۴ سانت؟ چون پارچه بضورت دولا در این قسمت تا میخوره و دوخت روی اون انجام میگیره. یعنی مقدار اوازمان بین خطوط مساوی است با بلند ضرب در ۲.

البته لازم نیست بین هر خط رو بصورت جداگانه برش بزنید و اوازمان بدید. می تونید مجموع اوازمان ها رو در یک اوازمان عملی کنید. یعنی اگر چهار خط داشته باشیم که هر کدوم چهار سانت اوازمان داشته باشند، ۴ ضرب در ۴ مساوی ۱۶. حالا یکی از خطوط رو برش میزنیم . ۱۶ سانت اوازمان میدیم.

نکته: البته اگر فکر میکنید پس از برش پارچه برای پیدا کردن خطوط  و میزای تا خوردن و اونها دچار مشکل میشید، همون دونه دونه اوازمان بدید. و در آخر کار ، وقتی الگو رو روی پارچه قرار دادید در دو طرف الگو، جای خطوط و میزان اوازمان ها رو با صابون خیاطی علامت بزنید ، دور پارچه رو با دو سانت جای دوخت برای پهلوی دامن و دو سانت برای پایین دامن و یک سانت برای کمر دامن، برش بزنید.

خب الگوی ما روی دولای بسته ی پارچه برش خورد و  بعد از برش لای پارچه رو باز کنید و  حالا خطوطی رو که علامت زده اید خیلی کم رنگ با همون صابون خیاطی بصورت افقی به هم وصل کنید.

حالا روی پارچه که تمام خطوط روی اون علامت زده شده، باید تمام اوازمان ها رو با توجه به خطوط راهنمای علامت زده شده، از روی پارچه به سمت بیرون تا بزنید و خط برش هر اوازمان رو بصورت افقی بدوزید. اول کوک بزنید و از درستی کارتون مطمئن بشید  و بعد خطوط رو چرخکاری کنید. بعد از چرخکاری این خطوط، همه قسمت های اضافی را به سمت بالا خوابانده و اتو بزنید.

چون دوخت انجام گرفته روی کار و قابل مشاهده است ، اولا در یک دست و صاف بودن دوخت دقت کنید ، ثانیا اگر تمایل داشتید با نخ به رنگ متفاوت بدوزید برای تزئین یا به رنگ خود پارچه…

حالا وقت مدل دادن به قسمت های دوخته شده است:

آموزش دوخت دامن (۱)

این قسمت رو با دقت و حوصله و اول با سنجاق و بعد با دوخت های عمودی روی سنجاق ها انجام بدید. محل خطوط آبی در تصویر باید چرخکاری شوند.

خب قسمت جلوی دامن ما فقط ساسونش مونده که باید از داخل بدوزید، و بعد قسمت پشت دامن هم از همون الگوی زرد رنگ ساده بدون تغییرات برای اوازمان ها برش میخوره. چون پشت دامن ساده است. البته میتونید پشت دامن رو هم مدل بدید.  الگوی پشت روی دولای باز برش میخوره، ساسون ها و زیپ دوخته یشه و در انتها، دو پهلوی جلو و پشت رو به هم کوک بزنیدو بعد از پرو ، بدوزید و اتو بزنید. حالا کم دامن رو آماده کنید و در انتها لبه ی پایین دامن رو بدوزید.

همون طور که ابتدا گفته شد می تونید از این روش برای قسمت های مخنلف سایر لباس های مجلسی هم استفاده کنید.

 اگر مدلی مد نظر شماست که

میخواهید آموزش الگوسازی و دوخت آن را یاد بگیرید اینجا را کلیک کنید.

 

پروانه

نگاشته شده توسط پروانه جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 258 مقاله ی منتشر شده دارند
پروانه درباره خودش چنین می گوید : میخواهم سبک باشم... سبک شوم... آنقدر که با ملایم‌ترین نسیم به پرواز درآیم...

تا این لحظه به جز شما 2,079 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۵ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>