دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

پروژه۲-دوخت دامن مجلسی دخترانه

سلام به همه ی دوستان خوب قمر.

با یک پروژه دوخت دیگر از سری آموزش های دوخت ژورنال همراه شما هستیم.

آموزش خیاطی

قبلا در این پست مدل دامن مجلسی دخترانه ای ارائه شده بود که امروز آموزش دوخت دامن مجلسی دخترانه در تصویر زیر را برایتان توضیح میدهیم.

مدل را ببینید:

مدل-دامن-بچه-گانه-۷

مدل-دامن-بچه-گانه-۶

اندازه گیری:

برای دوخت این دامن شما به اندازه های دور کمر، دور باسن ، قد باسن و بلندی دامن نیاز دارید.

آموزش اندازه گیری

دورکمر: گودترین قسمت کمر

دور باسن: برجسته ترین قسمت باسن

قد باسن: بلندی از کمر تا برجسته ترین قسمت باسن ( خط آبی رنگ در سمت چپ تصویر )

قد دامن: بلندی از خط کمر تا قد دلخواه برای دامن.

بعد از اینکه اندازه های گفته شده را به دقت اندازه گرفتید و ثبت کردید، در ادامه:

الگوسازی:

مدل دامنی که در بالا تصویر آن را مشاهده کردید، یک دامن کلوش است که یک کمر پهن دارد. یعنی شما باید یک الگوی دامن کلوش رسم کنید و برایش یک کمر پهن برش بزنید.

تصویر زیر را ببینید:

دامن

مستطیل قرمز رنگ که در بالا مشاهده میکنید ، همان کمر  پهنی است که برایتان گفتم.

طول این مستطیل : به اندازه ی دور کمر و عرض مستطیل به اندازه ی بلندی دلخواه شما برای بلندی کمر این دامن است.

ما فرض میکنیم شما این بلندی را به اندازه ی قد باسن در نظر گرفته اید. در این صورت برای رسم الگوی دامن کلوشی که قرار است به این کمر پهن دوخته شود شما مثل تصویر بالا دو خط عمود بر هم رسم میکنید و از نقطه ی شروع زاویه ی قائمه ، به اندازه ی: یک سوم دور باسن منهای یک ، پایین آمده و علامت میزنید(فلش های آبی رنگ) و همین اندازه هم به سمت چپ رفته و علامت میزنیم و یک ربع دایره رسم میکنید. (همان ربع دایره سفید داخل الگو)

سپس از نقاط رسم شده به اندازه ی: قد دامن منهای قد باسن، پایین آمده و نیز به سمت چپ میروید (دو فلش سبز رنگ) و مطابق شکل الگو را کامل میکنید. الگوی دامن کلوش شما بخش قرمز رنگ الگو است.

نکته: اگر خواستید پهنای کمر دامن کمتر یا بیشتر از اندازه ی قد باسن باشد، در تمام الگوسازی بالا، بجای اندازه ی قد باسن، عدد دلخواه برای پهنای کمر را قرار میدهید.

مثلا اگر پهنای کم دامن شما بخواهید ۷ سانتی متر باشد، در ابتدا مستطیلی به طول دور کمر و عرض ۷ سانتی متر رسم میکنیم. برای رسم دامن کلوش هم ، بعد از رسم ربع دایره ی سفید، برای اندازه ی فلش های سبز رنگ، قد دامن را منهای ۷ کرده و طول فلش ها را به اندازه ی جواب به دست آمده در نظر میگیرید.

برش پارچه و دوخت:

برای برش این الگو ها، یک طرف مستطیل یعنی یکی از طولهای قسمت مستطیلی کمر را روی دولای بسته قرار می دهید، تا لبه ی بالای کمر دامن دولا شود و لبه ی پایینی که باز است را  به لبه ی دامن کلوش خواهید دوخت.

برای برش زدن دامن کلوش هم، یک طرف قد دامن را (یکی از فلش های سبز رنگ) روی دولای بسته قرار میدهید، برای تمام قسمت های دیگر یک سانت جای دوخت گذاشته و برش میزنید.

تصاویر زیر را ببینید تا بهتر متوجه دوخت این دو قسمت بشوید:

دوخت-دامن-کلوش-۱۰

دوخت-دامن-کلوش-۱۲

دوخت-دامن-کلوش-۱۴

در ای مرحله اساس دامن شما آماده شده است و موقع آن رسیده که قسمت مواج و فرفری روی دامن را آماده کنیم. به تصویر بالا نگاه کنید. پنج ردیف نقطه چین در بالا محل دوخت طبقات مواج روی دامن هستند.

در اینجا بهتر است بگویم پارچه مناسب برای این مدل دامن، در قسمت کلوش دامن پارچه ی ریون یا ساتن کشی، برای کمر دامن پارچه ی ریون یا ساتن کشی است و برای طبقات مواج روی دامن میتوانید از ساتن کشی، حریر شیشه ای ، تور کشی و پارچه هایی از این دست استفاده کنید. که بهترین حالت برای قسمت مواج، تور کشی است.

در نظر بگیرید که با توجه به قد دامن‌تان، میخواهید چند طبقه تور مواج روی دامن داشته باشید؟

در مدل دامنی که در ابتدا تصویر آن را دیدید، پنج طبقه تور مواج قرار دارد، برای همین ما هم روی دامن در تصویر بالا پنج ردیف نقطه چین زرد رنگ برایتان رسم کردیم. فاصله طبقات باید در دور تا دور دامن یکسان باشد.

حالا دامن کلوش دوخته شده را روی سطحی پهن کنید ، خطوط کم رنگ و فرضی به وسیله ی صابون خیاطی برای ردیف های طبقات مواج دامن را روی دامن رسم کنید. فاصله ی خطوط را اندازه بگیرید. چند سانتی متر است؟ طول خطوط را نیز اندازه بگیرید.

حالا شما باید مستطیل هایی از تور کشی (به عرض فاصله های خطوط رسم شده(فاصله طبقات دامن) + ۲ سانتی متر ) و (به طول ۳ برابر طول خطوط فرضی) ، برش بزنید.

نکته: عرض مستطیل ها یکسان خواهند بود اما طول آنها برای هر طبقه که پایین می آیید، بیشتر میشود، پس طول خطوط فرضی هر طبقه را جدا گانه اندازه بگیرید. و برای هر طبقه مستطیلی مناسب خودش برش بزنید.

برای فرفری کردن یا موج دادن پارچه مثل تصویر مدل دامنی که دیدید، شما باید از پایه ی لب تو تاکن چرخ خیاطی استفاده کنید:

پایه لب تو (تاکن) چرخ خیاطی

تاکردن لبه پارچه با پایه مخصوص

وقتی لبه ی دامن را لای قسمت پیچ خورده ی پایه لب تو تاکن ، جا دادید نخ ماهیگیری (این نخ را از لوازم خیاطی ها تهیه نمایید) را هم از وسط این پیچ رد کنید و با زیگزاگ دور تا دور لبه ی دامن را بدوزید، اگر موقع دوختن،  پارچه را  از پشت پایه و حتی از جلوی پایه هم بکشید ( از بالا و پایین دوخت پارچه را بکشید)، بیشتر چین میخورد و قشنگتر می شود، در  آخر اضافه ی نخ ماهیگیری را ببُرید.

برای اینکه بهتر متوجه بشید ، تصاویر زیر را ببینید: برش مستطیل ها:

فرفری کردن لبه ی پارچه۱شروع دوخت و قرار دادن نخ ماهیگیری در لبه ی تا شده ی تور:

فرفری کردن لبه ی پارچه۲دوخت زیگزا روی محل تا خورده:

فرفری کردن لبه ی پارچه۳

فرفری کردن لبه ی پارچه۴

سپس سمت دیگر فرفری ها را چین سوزنی بدهید و به اندازه ی خطوط روی دامن چین ها را جمع کنید و بعد هر طرقه را روی خط فرضی رسم شده ی خودش روی دامن ، بدوزید.

فرفری کردن لبه ی پارچه۵

فرفری کردن لبه ی پارچه۷

فرفری کردن لبه ی پارچه۸

دوخت طبقه ها روی دامن به گونه ای باشد که محل دوخت هر طبقه زیر قسمت آویزان شده ی طبقه ی بالایی بماند و دیده نشود: پس حتما طبقات را روی خطوط فرضی  و با دقت و حوصله چرخ کند:

فرفری کردن لبه ی پارچه۹

امیدوارم از این آموزش استفاده لازم را ببرید و اگر چیزی از قلم افتاده یا هنوز نکته ی مبهمی وجود دارد، در نظرات بگویید تا برایتان توضیح بدهم.

ضمنا اگر مدلی را دوست دارید که میخواهید آموزش و دوخت آن را یاد بگیرید، در قمر ثبت نام کنید.

همچنین می توانید مدل آموزشی این مطلب را برای دوخت به ما سفارش دهید.

 

پروانه

نگاشته شده توسط پروانه جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 258 مقاله ی منتشر شده دارند
پروانه درباره خودش چنین می گوید : میخواهم سبک باشم... سبک شوم... آنقدر که با ملایم‌ترین نسیم به پرواز درآیم...

تا این لحظه به جز شما 35,483 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۳۲ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>