دوره آموزش رایگان ساخت انوا...
\r\n\r\nاگر مدیر شرکت هستید امروز...
دانلود نرم افزار  مدیریت شر...
cms حروف اول عبارات Content Managemen...
سیستم تولید فیش حقوق برای ک...
c

پروژه۱- دوخت لباس مجلسی دخترانه

با سلام به همه ی خوانندگان عزیز مجله‌ی اینترنتی قمر.

آموزش خیاطی

این اولین پست بخش “آموزش خیاطی ژورنال” هست که در این این پست قصد داریم نحوه ی الگوسازی و توضیحات دوخت یک مدل لباس مجلسی دخترانه را آموزش بدهیم. مدل مورد نظر قبلا در این پست ارائه شده بود و بنا به درخواست شما برای آموزش در نظر گرفته شده است.

تصویر مدل را ببینید:

مدل شماره یک- آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه

همانطور که گفته شده ما آموزش الگوسازی و دوخت ژورنال را مد نظر داریم، برای همین این سری آموزش ها برای کسانی خواهد بود که اطلاعاتی در مورد خیاطی دارند و دوخت و دوز را تا حدی بلد هستند. اما در اوایل و شروع آموزش ها برای  اینکه کسانی هم که آشنایی ندارند بتوانند این آموزش ها را دنبال کنند، در این پست و همچنین پست های آینده برخی نکات پایه و مهم حتما ارائه خواهند شد. و ترتیب و نحوه ی ارائه ی این نکات بسته به مدلی است که برای آموزش در نظر گرفته شده.

آموزش امروز ما یک مدل لباس مجلسی بچه گانه است. پس آنچه مورد نیاز برای دوخت این مدل حتی برای یک مبتدی نیاز است را ارائه خواهیم کرد:

آنچه در مراحل دوخت یک لباس انجام می شود و انجام صحیح هر یک از آن موارد منجر به رسیدن به نتیجه ی مطلوب در دوخت میشود را می توان در چند مورد خلاصه کرد:

۱- اندازه گیری صحیح

۲- الگوسازی

۳- برش پارچه

۴- دوخت

۵- اتو

برای دوخت لباس مجلسی که در بالا مشاهده کردید، باید طبق آموزش تصویری زیر، اندازه های کودک مورد نظر را ثبت و درج نمایید:

آموزش اندازه گیری صحیح خیاطی

۱- اندازه گیری:

سرشانه: از کنار گردن تا نوک سرشانه را اندازه بگیرید.

دور سینه : متر را دور تا دور  سینه قرار دهید. (کیپ اما بدون فشار)

دور کمر: متر را دور تا دور گودترین قسمت کمر قرار داده و اندازه بگیرید. (کیپ اما بدون فشار)

دور باسن: متر باید دور تا دور برجسته ترین قسمت باسن قرار بگیرد. (کیپ اما بدون فشار)

کارور جلو: دقیقا از محل شروع یک دست تا دست دیگر. ( قسمت آبی رنگ در تصویر)

قد بالا تنه ی جلو: از گودی گلو تا دقیقا روی خط کمر (گودترین قسمت کمر) (قسمت سبز رنگ در تصویر)

قد لباس: قد لباس در مدل های مختلف متفاوت است. در این مدل مجلسی بچه گانه ، منظور قد از بالای لباس تا پایین دامن است. برای همین منظور مثل قسمت بنفش رنگ در تصویر، متر را از روی سرشانه تا جایی که میخواهید بلندی لباس باشد، اندازه بگیرید.

نکته: موقع اندازه گیری ، فردی که اندازه هایش را می گیرید باید لباس نازک به تن داشته باشد و صاف بایستند.

۲- الگوسازی:

متدها (روش ها) ی مختلفی برای الگو سازی وجود دارد. آنچه ما مد نظر برای آموزش ها قرار داده ایم، متدی است که الهام گرفته از همه ی متدها اما در عین حال ساده و اگر مراحل اندازه گیری و نیز سایر مراحل به دقت و درستی انجام گیرند، با کمترین نقص و امکان خطا، لباس بدون پرو آماده خواهد شد. پس این روش ساده را با دقت پیگیری کنید.

بعد از اندازه گیری دقیق سایزهای فرد مورد نظر الگو سازی را شروع میکنیم. الگوی لباس مرحله به مرحله رسم شده است، توضیحات را در ادامه بخوانید:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۱

–  برای شروع کار دو خط عمود بر هم (خط نیلی رنگ) رسم نمایید. محل تقاطع دو خط را عدد ۱ نام گذاری کرده ایم.

– لباس بچه گانه است، پس از نقطه ی ۱ ، پنج سانتی متر پایین بیایید. و نقطه ی شماره ۲ را علامت بزنید. (برای لباس بزرگسالان این مقدار متفاوت است)

– سپس از نقطه ی ۱ ، ۵ سانت به سمت چپ بروید و نقطه ی شماره ۳  را علامت بزنید.

– خط سرمه ای  رنگ که زاویه قائمه دارد را رسم کنید.

– این قسمت که رسم کردید، مربوط به یقه ی لباس بود.

– حالا به سراغ اندازه های گرفته شده تان بروید و عدد مربوط به قد بالا تنه ی جلو را پیدا کنید.

– از نقطه ی شماره ۲ به اندازه ی قد بالا تنه ی جلو ، پایین بیایید و عدد ۴ را علامت بزنید. این خط دقیقا وسط جلوی لباس است.

– طول قد بالاتنه ی جلو را نصف کنید، یعنی دقیقا وسط خط ۲-۴ ، علامت زده و آن را عدد ۵ در نظر بگیرید. این خط سینه است.

– فاصله ی بین نقطه ی ۲ (گودی گردن) تا نقطه ی ۵ (خط سینه) ، را نصف کرده، عدد ۶ را علامت بزنید. این خط کارور جلوی لباس است.

– حالا خط سرمه ای آبی رنگ در بالا را نصف کرده و از وسط آن یک خط افقی (قرمز رنگ) به سمت چپ رسم کنید. چون لباس بچه گانه است، از این خط قرمز رنگ رسم شده دو سانتی متر بالا بروید و یک خط موازی با آن رسم کنید. که در تصویر این خط جدید نیز قرمز رنگ است اما نازک تر رسم شده. در این مرحله وسیله ی خط کش ، اندازه ی سرشانه را از نقطه ی ۳  تا جایی که برسد روی خط قرمز رنگ نازک، علامت زده و آن را ۷ شماره گذاری کنید.

– حالا باید اندازه ی کارور جلو را تقسیم بر دو کنید و عدد به دست آمده را از نقطه ی ۶ به سمت چپ رفته و نقطه ی ۸ را علامت بزنید.

– سپس اندازه ی دور سینه را تقسیم بر چهار کنید، عدد بدست آمده را از نقطه ی ۵ به سمت چپ رفته و نقطه ی ۹ را علامت بزنید.

– و بعد اندازه ی دور کمر را تقسیم بر چهار کرده، عدد به دست آمده را از نقطه ی ۴ به سمت چپ رفته و نقطه ی ۱۰ را علامت گذاری کنید.

اساس الگو آماده است. حالا وقت مدل‌سازیست:

دوباره به مدل لباس در ابتدای مقاله نگاه کنید. همان طور که میبینید، قسمت بالای پیراهن ، دو مثلث است. که خط زیرین مثلث ها روی خط سینه قرار دارد، یک گوشه ی مثلث دقیقا در وسط لباس روی خط سینه است. سمت دیگر زیر بغل لباس است و زاویه ی بعدی آن در بالا قرار دارد و محل دوخت بند لباس است. به تصویر زیر نگاه کنید:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۲

این مثلث را طبق توضیحات رسم کردیم. اول محل قرار گیری سه نقطه ی قرمز رنگ را با نگاه به مدل تشخیص دادیم، سپس مثلث را رسم کردیم. حالا به تصویر زیر نگاه کنید:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۳

کادر آبی رنگ مشخص شده در الگویمان قسمت پایین مثلث هاست. و از این کادر به پایین مربوط به قسمت دامنی شکل پیراهن است. پس ما قسمت بالای الگو را رسم کردیم. برای ادامه ی مدل مورد نظر یعنی قسمت پایین پیراهن، باید قد لباس را روی الگو علامت بزنیم. به تصویر زیر نگاه کنید:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۴

اینجا همان وسط سرشانه است که شما روی بدن از این قسمت به پایین را برای قد لباس در نظر گرفتید. پس اندازه ی قد لباس را از این نقطه شروع میکنیم و مستقیم به پایین الگو کشیده و اندازه میزنیم:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۵

حالا کادر پایین تنه ی پیراهن را مثل تصویر زیر یعنی خطوط قرمز رنگ ، کامل کنید:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۶

طرح لباس کم کم مشخص می‌شود. قسمت مثلثی سبز رنگ و قسمت آبی رنگ کامل شده اند و فعلا با آنها کاری نداریم. قسمت قرمز رنگ را از طول تقسیم بر دو کرده و یک خط افقی رسم میکنیم(مثل تصویر بالا)

علت نصف کردن دامن این است که در مدل مورد نظر، دامن پیراهن دو طبقه است.

حالا وقط رسم دو مستطیل است برای طبقات دامن:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۷

نیازی نیست مستطیل ها را روی کاغذ الگو یا روزنامه بکشید. می توانید مستقیما روی پارچه با صابون خیاطی این دو مستطیل را علامت زده و برش بزنید.

مستطیل کوچک تر: طبقه ی بالایی دامن است. طول: ۲/۵ الی ۳ برابر دور کمر. عرض: ۱/۲ قد دامن.

اشتباه نکنید! : قد دامن ، نه قد لباس! یعنی همان قد جلوی دامن (خط قرمز رنگ که نصف کردیم)

مستطیل بزرگ تر: طبقه ی پایینی دامن است. طول: ۵ الی ۶ برابر دور کمر. عرض: ۱/۲ قد دامن.

کار الگو سازی شما تمام شد.

۳- برش پارچه:

پارچه این مدل بهتر است برای بالاتنه کمی کشی باشد، پارچه ی آستری هم از انواع پارچه های آستری میتوانید استفاده کنید. برای قسمت دامن و تزئینات مدل هم از حریر، تور، ساتن و.. میتوانید به دلخواه استفاده کنید.

حالا برای برش قسمت های مختلف پارچه ، شما دو عدد مستطیل باید برش بزنید. که در بالا اندازه ی آنها مشخص شد. این مستطیل ها برای دور تا دور دامن هستند.

دو تکه ی بالا تنه جلو را باید برش بزنید:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۸

برش مثلثی را روی چهار لای پارچه قرار بدهید. علت اینکه چهار برش میزنیم این است که از دو تکه ی اضافی برای سجاف های مثل ها استفاده میکنیم.

برش بعدی که آبی رنگ است را باید روی دولای بسته قرار بدهید. یعنی خطی که در تصویر جلوی آن نوشته شده است دولای بسته، باید روی خط دولای بسته ی پارچه قرار بگیرد.

و اما پشت لباس!

به تصویر زیر نگا کنید:

آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۰۹

این تصویر را من برای شما به طور فرضی رسم کردم. این پشت لباس است. یعنی در پشت لباس ما دو تکه ی مثلثی را نداریم. فقط تکه ی آبی رنگ را داریم.

پس از الگوی آبی رنگ که برای بالا تنه ی جلو برش زدید، یک دولای بسته ی دیگر مثل قبلی برای پشت برش بزنید.

نکته:

پشت را هم دولای بسته برش میزنیم چون از خط سینه به بالا لباس دارای بند است. و از لحاظ پوشیدن مشکلی نخواهیم داشت و نیازی به زیپ برای پشت لباس نداریم. در مدل هایی که نیاز به زیپ باشد، نحوه ی برش را توضیح خواهیم داد.

تمامی قسمت های گفته شده با یک و نیم سانت جای دوخت برش بزنید.

می رسیم به آستر دامن:

-آستر دامن. آموزش دوخت لباس مجلسی بچه گانه -۲۸

از قسمت قرمز رنگ الگوی اولیه ی رسم شده برای آستر دامن استفاده میکنیم با این تفاوت که باید قد آستر دامن حداقا ۷ سانتی متر از دامن لباس کوتاه تر باشد تا در مواقع مختلف از زیر دامن بیرون نیاید. و همچنین برای آنکه آستری تنگ نباشد، برای جای دوخت آستری ۳ سانت در نظر بگیرید  و موقع دوخت آستری را با یک سانت درز چرخ کنید. یعنی از هر طرف چهار سانت آستری گشاد میشود. در موقع وصل آستری به لباس، قسمت گشاد کمر را چین سوزنی بدهید.

نکته: از این الگو با مقدار جای دوخت گفته شده باید دو بار برش بزنید. یکی برای جلو و یکی برای پشت. در هر دو برش خط مرکز جلو روی دولای بسته ی پارچه باشد.

برش بندهای لباس:

برای اینکه بتوانید اندازه ی بندهای لباس را دقیقا بدست بیاورید به الگوهای زیر دقت کنید:

مدل شماره یک-۱۰-آموزش بند لباس مدل شماره یک-۱۱-آموزش بند لباس

اندازه گیری قد بندها روی الگو را برایتان با خط قرمز مشخص کرده ام. این خطوط را اندازه بگیرید برای قد بندها + ۳ سانت جای دوخت، برای قرار گرفتن داخل درزها و دوخت بندها.

برش ها تمام شدند. حالا تمام تکه های برش زده شده سردوزی کنید.

۴- دوخت و اتو:

دقت کنید که برای سهولت در خیاطی ، حتما بعد از هر دوخت اتوکاری را انجام دهید. و تمام اتوکاری را به انتهای کار موکول نکنید.

نکات دوخت این مدل:

بندهای لباس را آماده کنید. برای اتصال بندها به لباس یکی از مثلث های برش زده را قرار داده، به صورتی که روی آن به بالا باشد، بند لباس را از نوک بالای مثلث به سمت پایین قرار داده و بعد تکه ی بعدی مثل را که سجاف این قسمت است در حالی روی بند و مثلث قرار دهید که روی پارچه ها به سمت هم باشد:

۲۸- دوخت بند

در سمت راست ، مثلث سبز رنگ مثلث دومی است که روی بند قرار گرفته. (روی دو مثلث به سمت هم است. ) مسیر دوخت علامت زده شد را بدوزید. و بعد از قسمت پایین مثلث که باز است، آن را برگردانید و برای قسمت دیگر هم به همین شکل تکه های  مثلثی و بند را به هم متصل کنید. سپس روی دوخت ها را اتو بزنید.

دو تکه آبی رنگ بالا تنه ی جلو و پشت را از پهلو ها به هم بدوزید، درز ها را اتو بزنید.

دو مثلت را دقیقا مثل الگو سازی ، که کردیم در محل خودشان میدوزیم:

دوخت

محل فلش نیلی رنگ را چرخ کاری کنید. سپس محل چرخ کاری شده را اتو بزنید. بندهای لباس را در پشت بصورت ضرب دری به لباس متصل کنید.

حالا وقت دوخت و اتصال آستری دامن و طبقات دامن است. پهلوهای آستر را چرخ کاری کنید. دور تا دور کمر آستری را چین سوزنی بدهید تا جایی که اندازه ی کمر آن با اندازه ‌ی دور کمر برابر شود. سپس آن را با کوک به دور کمر بالاتنه بدوزید.

سپس  دو ضلع عرضی مستطیل کوچک تر  را چرخ کاری کنید، اتو بزنید. و بعد یک سمت آن را که قرار از به کمر متصل شود چین سوزنی دهید  تا اندازه ی دور کمر شود، سپس آن را نیز به کمر لباس وصل کنید.

بعد مستطیل بزرگ تر را نیز دو ظلع عرضی اش را چرخ نموده ، اتو زده و بعد یک طرفش را چین سوزنی بدهید تا جایی که اندازه ی لبه ی پایین طبقه ی اول دامن شود و بعد به لبه ی پایینه ی طبقه ی اول دامن کوک بزنید و سپس محل های کوک زده شده را چرخ کاری کنید و بعد اتو بزنید.

تزئین لباس:

تزئینات این مدل عبارتند از نوار پایین دامن که از پارچه اصلی تهیه شده، پاپیونی که روی کمر است و گلهای روی بالای تنه (روی قسمت های مثلثی شکل)

برای تهیه نوار تزئینی پر چینی که پایین دامن دوخته شده باید یک مستطیل بلند به طول : ۲/۵ برابر پایین دامن و عرض: سه سانتی متر ، برش بزنید. دو لبه ی طولی این نوار را سر دوزی کنید. و بعد مثل تصاویر زیر چین های ریز داده و چرخ کاری کنید:

مدل شماره یک-۱۳-آموزش نوار تزئینی

مدل شماره یک-۱۴-آموزش نوار تزئینی

مدل شماره یک-۱۵-آموزش نوار تزئینی

دقت کنید که من برای مثال این تصاویر را آماده کردم و پارچه را هنوز سردوزی نکرده ام. حتما اول سردوزی کنید. (سعی کنید با نخ همرنگ پارچه سردوزی کنید) و نکته ی بعد اینکه میتوانید برای سهولت در چرخکاری این نوار تزئینی ، سوزن های مثل تصویر روی چین ها قرار دهید و بعد از روی سوزن ها چرخ کاری کنید. محل چرخکاری دقیقا از وسط چین ها یعنی وسط عرض مستطیل را باید در نظر بگیرید.  نکته ی بعدی اینکه اصلا لزومی ندارد چین ها منظم باشند. اما هرچه پرچین تر باشد زیباتر خواهد شد. پس میتوانید کمی نوار را بلند تر هم برش بزنید… در پایان برای اتصال نوار تزئینی به پایین دامن، وسط نوار را روی یک سانت بالاتر از لبه ی پایینی دامن قرار  داده و با سوزن ته گرد آن را ثابت کنید و بعد برای چرخ کاری مجددا از روی محل چرخ شده روی نوار، چرخ کنید. تا نوار به پایین دامن دوخته شود.

برای ساخت گلهای تزئینی:

یک مدل گل را که با پارچه خود لباس می توانید آماده کنید برای شما بصورت تصویر آماده کرده ام:

یک مستطیل به طول ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر و عرض ۶ یا ۷ سانتی متر برش بزنید، از عرض آن را تا زده و دو لبه ی باز ان را بدوزید و بعد آن را پشت و رو کنید.

مدل شماره یک-۱۶-آموزش گل پارچه ای

مدل شماره یک-۱۷-آموزش گل پارچه ای

مدل شماره یک-۱۸-آموزش گل پارچه ایقسمت تا زده شده را به سمت داخل لول کنید و محل سوزن را بدوزید:

مدل شماره یک-۱۹-آموزش گل پارچه ایباز هم کمی لول کنید و مجددا بدوزید:

مدل شماره یک-۲۰-آموزش گل پارچه ایاز نمای بالا:

مدل شماره یک-۲۱-آموزش گل پارچه ایحالا بقیه ی پارچه را دور تا دور این قسمت لول شده میچرخانیم و مرحله به مرحله می دوزیم تا شکل گل به هم نریزد. نحوه ی چرخاندن، اینکه پارچه را به پشت برمیگردانیم و کمی دور قسمت لول شده میچرخانیم.

مدل شماره یک-۲۲-آموزش گل پارچه ایباز هم ادامه میدهیم تا گل بزرگ تر شود:

مدل شماره یک-۲۳-آموزش گل پارچه ای

مدل شماره یک-۲۴-آموزش گل پارچه ایدر بین مراحل از پشت گل محکم با نخ و سوزن زیر کار را میدوزیم تا شکل گل مشخص بماند و خراب نشود:

مدل شماره یک-۲۵-آموزش گل پارچه ایادامه میدهیم تا انتهای پارچه:

مدل شماره یک-۲۶-آموزش گل پارچه ایدر پایان پشت گل را محکم می دوزیم:

مدل شماره یک-۲۷-آموزش گل پارچه ای

از این گلها به تعداد دلخواه برای بالا تنه درست کنید. می توانید برای قسمت های دیگر لباس مثل دامن و یا روی هد بند ست با لباس هم از این گلها استفاده کنید.

برای ساخت پاپیون روی کمر هم طبق تصویر یک پاپیون ساده  آماده کنید.

ribbon_crafts_03

امیدوارم نکته ای از قلم نیفتاده باشه. هر سوالی داشتید در نظرات بپرسید حتما جواب خواهم داد.

برای درخواست مدل برای آموزش ، در قمر ثبت نام کنید.

ضمنا می توانید مدل مورد نظر را برای دوخت به ما سفارش دهید.

پروانه

نگاشته شده توسط پروانه جهت دنبال کردن ایشان روی کلیک کنید در حال حاضر ایشان تعداد 258 مقاله ی منتشر شده دارند
پروانه درباره خودش چنین می گوید : میخواهم سبک باشم... سبک شوم... آنقدر که با ملایم‌ترین نسیم به پرواز درآیم...

تا این لحظه به جز شما 26,878 بازدید کننده دیگر این مقاله را خوانده و ۱۵ دیدگاه برایش نوشته اند لطفا شما هم نظر خودتان را بنویسید
مطالب زیر هم میتونه براتون جالب باشه

نظر شما چیه ؟

نظرات شما را حتما خواهیم خواند

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>